Chat Sohbet Sosyal Medya | Chat Sohbet - Sohbetbiz.net

Chat – Sohbet ve Sosyal Medyanın toplum üzerindeki etkileri

Chat – Sohbet ve Sosyal Medyanın toplum üzerindeki etkileri

UsTaD     08-04-19     SOHBET CHAT     Chat – Sohbet ve Sosyal Medyanın toplum üzerindeki etkileri     207 Defa Okundu

Globalleşen dünyada teknolojinin hükmettiği insan sayısı kitlesel olarak artmaya devam ediyor. Bugün dünyanın en ücra noktalarından insanların birbiriyle iletişim kurduğu bu sosyal alanların yarattığı etkinin artı ve eksilerine iyi bakmak lazım. Adı çılgınlık, teşhisi hastalık mıdır? Dünya düzeninde olan bitenlere anında ulaşma noktasında nimet midir. Tüm bunlara geniş bir açından bakmakta fayda var.

90’lı yıllarda dünya genelinde bir anda popüler olan İnternet üzeri chat sohbet derken, 2000’li yıllarda facebook, twitter vb. iletişim ağlarının her geçen gün yaygınlaşarak büyük kitlelere ulaşması sonucu artık insanların yeni bir dünya düzeninin etkisine girdiği gerçeğini göstermeye başladı.

Dünyada etki yaratan büyük sosyal ağların kuruluşlarına bakılınca çıkış noktalarında bir tamirhane, işten kovulmuş kahraman bir çocuk gibi hayat hikayeleri servis ediliyor. Olaylar gerçekten böyle mi gelişti? Okuldan atılan sarışın çocuk tamirhanede mi kurdu Facebook’u, Alibaba’nın sahibi defalarca işten mi kovuldu? Tek zengin çocuk düz saçlı, uysal başlı Bill Gates miydi?

Küresel etki yaratan her türlü projenin küresel güçler tarafından desteklendiği gerçeğini örtmek için uydurulan hayat hikayelerine inanmaya devam edelim biz. En büyük sermaye iyi bir fikirdir sözünün karşılığı asla olmadı bu dünyada… Fikirleriniz ne kadar iyi olursa olsun, ekonomik desteğiniz, insan kaynağınız ve iyi bir organizasyon olmadıkça en iyi fikir düşük çocuk gibi anında ölür. Kaldı ki bu zamanda buna bile müsade edilmez, kürtaj yaparlar anında fikirlerinize ve doğmasına bile izin verilmez. Bu yüzden İnternet üzerinde gelişen olaylara daha geniş çerçeveden bakmakta fayda vardır…

Dünya nüfusu kaç milyardı, sosyal ağlarda kaç milyar insan var?
Şuanda sanal gerçeklik üzerine geliştirilen yazılım ve projelerle bir çok işi sesli ve görüntülü olarak sanal insanların yaptığını biliyor musunuz? Karşınızda iletişim kurduğunuz, yazdığınız, cevap aldığınız ve telefonla ararken size cevap verenlerin birer ürün olduğunu biliyoruz her halde öyle değil mi? Sosyal medya platformlarının üye sayılarına bakınca dünya nüfusundan daha fazla olduğu da biliniyor zaten.

Bilgisayarımızın klavyesinden hangi kelimeler kurup ne aradıysak, bir başka internet sitesine girince otomatik ona dayalı reklamların karşımıza çıkması bu işin ciddiyetini göstermeye yeter aslında…

Google amca bu işi dünyada en iyi yapandır. İkinci sırayı bing, yandex vs. derken son yıllarda facebook, twitter, instagram, linkedin ve diğer sosyal ağlarda dahil olmaya çalışıyor.

Şuana kadar tüm okuduklarınızı kaldırıp atın çöpe…

Buraya kadar ne olmuş bunlar güzel şeyler dediniz biliyorum evet öyle…

Peki evde aynı çatı altında yaşadığınız, nefeslerinizin aynı ortamda dolaştığı, seslerinizin aynı duvara çarptığı yerde ne kadar birbirinden haberdar, ne kadar birbirinizle ilgili yaşıyorsunuz?

Aslında rastgele iki üç profil çıkarıp paylaşsam fena olmazdı ancak bilişim yasaları bize bunu yasaklar ama sosyal medya çarşaf çarşaf servis edince sosyalleşme oluyor. Ne yapalım biz de paylaşmayacağız o zaman…

Artık çok rahat bir şekilde şunu tek bir ağızdan diyebiliyoruz. İnternet çıktı, aile iletişimi bitti. Arkadaşlıklar değersizleşti, dostluklar yalan oldu, mertlik talan oldu dimi?

Hıhım aynen öyle hem bunu deriz hem aynen devam ederiz. Genç kızlar, delikanlı erkekler, balayına çıkmış yeni evliler, yatak odalarında eşler, hatta namus cinayetlerinin hala işlendiği anadolumda artık çok rahatlıkla herkes sırf beğeni alma egosuyla mahremini insanlara servis ediyor.

Sosyal medya temelde ne yaptı? Bencesi şöyle….

1. En hayret ettiğimiz şeyleri normalize etti.
2. İnançları zayıflattı.
3. Kusurları normal gösterdi.
4. Ahlakı kendi istediği şekle soktu.
5. Tüketimde rekabet ettirdi.
6. Küçük dünyamızda büyük hayaller kurdurdu.
7. En önemli kavram olan zamanı çaldı ve çalıyor.
8. Herkesin kendi mahremini dışa açmayı elleriyle servis ettirdi.
9. Her hangi bir dine mensup olanları tersi yönde yaşamaya zemin hazırladı.
10. Kısacası ne istediyse bizden aldı.

Daha fazlasını listelemeye gerek yok. Basit bir örnekle herkes kendi facebook profiline ya da diğer sosyal ağlardaki hesaplarına baksın, bir yılda neler paylaşmış, neden paylaşmış sorusuyla baksın ne dediğim açıkça anlaşılır…

Sosyalleşmeye devam…

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?sohbetbiz.net

Adresimiz, İnsanların Boş zamanlarında Sohbet Ederek Vakitlerini Yeni İnsanlarla tanışarak yeni dostluklar edinmesini sağlayarak, daha eğlenceli ve keyifli vakitler geçirmesi amacı ile kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen takip edin!

© Copyright 2018 - Tüm hakları saklıdır.